Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

MEMBERS OF THE FEDERAL EXECUTIVE COUNCIL


1.         President Muhammadu Buhari                 - Petroleum Resources.

2.         Rotimi Amaechi (Rivers)                              -  Transportation

3.         Chris Ngige (Anambra)                                - Labour and Employment

4.         Kayode Fayemi (Ekiti)                                   - Solid Minerals

5.         Babatunde Fashola (Lagos)                        - Power, Works & Housing

6.         Abdulrahman Dambazau (Kano)               - Interior

7.         Aisha Alhassan (Taraba)                              - Women Affairs

8.         Ogbonnaya Onu (Ebonyi)                            - Science and Technology

9.         Kemi Adeosun (Ogun)                                  - Finance

10.       Abubakar Malami (Kebbi)                            - Justice

11.       Hadi Sirika (Katsina)                                     - State for Aviation

12.       Suleiman Adamu (Jigawa)                            - Water Resources

13.       Solomon Dalong (Plateau)                           -Youths and Sports

14.       Ibe Kachikwu (Delta)                                     - State for Petroleum

15.       Osagie Ehanire (Edo)                                    - State for Health

16.       Audu Ogbeh (Benue)                                    - Agriculture

17.       Udo Udo Udoma (Akwa Ibom)                    - Budget and National Planning

18.       Lai Mohammed (Kwara)                               - Information

19.       Amina Mohammed (Gombe)                       - Environment

20.       Ibrahim Usman Jibril (Nasarawa)                - State , Environment

21.       Anthony Onwuka (Imo)                                - State for Education

21.       Muhammadu Bello (Adamawa)                  - FCT

22.       Adamu Adamu (Bauchi)                               - Education

23.       Okechukwu Enelamah (Abia)                      - Industry Trade and Investment

24.       Aisha Abubakar (Sokoto)                             - State for Trade, Industry & Investment

25.       Khadija Bukar Abba (Yobe)                          - State for Foreign Affairs

25.       Claudius Daramola (Ondo)                          - State, Niger Delta

27.       Geoffrey Onyeama (Enugu)                         - Foreign Affairs

28.       Monsur Dan-Ali (Zamfara)                           - Defense

29.       James Ocholi (Kogi)                                       - State for Labour

30.       Zainab Ahmed (Kaduna)                               - State for Budget

31.       Mustapha Shehuri (Borno)                           - State for Power

31.       Heineken Lokpobiri (Bayelsa)                       - State for Agric

33.       Usage Ehanire (Edo)                                       - Health

34.       Usani Usani Uguru (C/River)                         - Niger Delta

35.       Abubakar Bwari Bawa (Niger)                      - State for Solid Minerals

36.       Adebayo Shittu (Oyo)                                     - Communications